Poniedziałek, 28 maja 2018, Augustyna, Ingi, Jaromira | ślub, zdjęcia ślubneWyślij ślubne zawiadomienie ›

Na skróty

Na skróty
 

Sonda ślubna

Kiedy w podróż poślubną ?

Ankieta
niezwłocznie po ślubie
w najbliższych tygodniach po ślubie
nie wcześniej niż za pół roku
nie planujemy podróży poślubnej
trudno powiedzieć

Ślub z cudzoziemcem

16.06.2006

Coraz więcej Polek wychodzi za mąż za cudzoziemców. Nic dziwnego. Jesteśmy ładne, pracowite i zaradne. Dbamy o dom, męża, dzieci. Najczęściej wybieramy panów z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Decyduje przypadek, los, a może przeznaczenie...

Za Polkami oglądają się Niemcy, Belgowie, Francuzi, Holendrzy. Często Polki wydają się za mężczyzn z tych krajów, do których jeżdżą zarabiać lub uczyć się. Ostatnio modne stały się wyjazdy do Anglii, naturalne jest więc, że coraz więcej Polek wychodzi za Anglików. Co ciekawe polscy panowie nie mają tyle szczęścia co Polki. Ich śluby z cudzoziemkami zdarzają się więc bardzo rzadko.

Ślub w Unii Europejskiej:
Aby wziąć ślub z cudzoziemcem w krajach Unii musimy przedstawić zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.
-  Jest to dokument, który mówi, że w świetle polskiego prawa nie ma żadnych przeszkód, by dany obywatel został szczęśliwym małżonkiem. Dokument jest ważny trzy miesiące.
-  Wydaje go kierownik USC z miejsca ostatniego stałego zameldowania.
-   Aby go dostać, trzeba przedstawić naszemu Urzędowi te same zaświadczenia, na podstawie których bierzemy ślub w Polsce, czyli dokument o stanie cywilnym (panna przedstawia akt urodzenia, wdowa - akt zgonu męża, rozwódka - wyrok o rozwodzie) i złożyć zapewnienie o braku przeszkód do wzięcia ślubu (tam deklaruje się m. in, że narzeczony nie jest jej krewnym, powinowatym).
Oczywiście jeśli ślub wzięliśmy za zagranicą, po powrocie jest on ważny i u nas, w kraju. Wystarczy, że zgłosimy się do USC, tam urzędnicy przepiszą go do polskiej księgi stanu cywilnego.

W USA inaczej:
Stany Zjednoczone nie mają jednolitego kodeksu rodzinnego. W każdym stanie obowiązuje inne prawo. Dlatego Polska nie ma z USA podpisanych żadnych umów w zakresie prawa rodzinnego. Do wzięcia ślubu za oceanem niepotrzebne są więc dokumenty z naszego USC. Ale ślub jest tak samo ważny, co wzięty w Polsce.

Redakcja.

Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas

Artykuły

Kolory na ślubie