Poniedziałek, 28 maja 2018, Augustyna, Ingi, Jaromira | ślub, zdjęcia ślubneWyślij ślubne zawiadomienie ›

Na skróty

Na skróty
 

Sonda ślubna

Kiedy w podróż poślubną ?

Ankieta
niezwłocznie po ślubie
w najbliższych tygodniach po ślubie
nie wcześniej niż za pół roku
nie planujemy podróży poślubnej
trudno powiedzieć

Grawer na szczęście

03.09.2006

Czy moda na grawer istniała od kiedy istniały obrączki, czy może to "wynalazek" naszych czasów? Na początku był krążek wykonany z lichego metalu, a potem było na nim słowo - tak mogłaby się zaczynać długa opowieść o historii graweru.

Jak opowiada Grzegorz Pieczonka, z zakładu "Jubiler Pieczonka" w Cieszynie: - Grawer wnętrz obrączek istniał najprawdopodobniej od samego początku, kiedy tylko zaczęto wykonywać i nosić obrączki. Na początku były to tylko krótki napisy, najczęściej inicjały. W późniejszym okresie wykształcił się tradycyjny napis wewnątrz obrączki, w postaci imienia i daty, wykonane odpowiednio: na damskiej obrączce imię męża i data ślubu, na męskiej imię żony i data.

Dzisiaj znów wraca trend na grawer, kilka słów, które nie tylko ozdabiają obrączkę, ale często wzmacniają po ślubie i pomagają przetrwać trudne chwile. - Obserwujemy modę na grawerowanie dat, imion zdrobnień oraz sentencji i ciągle się zmienia. - przyznaje Anna Łazur, z firmy jubilerskiej ęłęó"Łazur" s.j. Trudno jest znaleźć złotnika, który nie mówiłby o grawerze. - Coraz więcej par prosi o zamieszczenie na obrączkach wybranego przez siebie tekstu. - mówi Bogumiła Gawle, z firmy jubilerskiej "Górecki" z Dębicy. Słowa przedmówczyni potwierdza Karmena Szymeczko, marketing manager z firmy jubilerskiej YES.: - Klienci bardzo chętnie korzystają z możliwości zamieszczenia na wewnętrznej stronie obrączki różnego rodzaju napisów i sentencji. Szacujemy, że z tego rodzaju usługi korzysta ok. 99% Młodych Par.- mówi .-  Najczęściej decydują się one wygrawerowanie imienia współmałżonka wraz z datą ślubu, rzadziej na takie napisy jak: "Kocham Cię", "Na zawsze Twój...". Niekiedy zdarzają się również sentencje i przysłowia łacińskie. Ale nie tylko one. - Coraz częściej spotykamy się z zamówieniami nie tylko na przeróżne cytaty, ale i czułe zrobnienia, takie jak np. 'Misiu', 'Kotku', czy nawet...'Jamniczku'. - opowiada Iwona Cieślik, PR manager z firmy W.KRUK S.A.

Ile nowożeńców, tyle też życzeń na grawery. - Nowożeńcy przywiązują coraz większą wagę do składanych deklaracji a przez to zwracają większą uwagę do treści która ma zostać wygrawerowana. - mówi Anna Łazur.Czasem pragnienie posiadania wjątkowego graweru posuwa się jeszcze dalej: - Czasem przy takim napisie klienci życzą sobie dodatkowo grawer małego serduszka, bądź dwóch połączonych razem serc. - mówi Grzegorz Pieczonka.

Jednak przed podjęciem decyzji, dobrze jest sprawdzić czy nasz wymarzony napis będzie możliwy do wygrawerowania. - Należy pamiętać aby grawer nie był zbyt długi. Jest to szczególnie ważne przy obrączkach damskich, gdzie rozmiar jest mniejszy niż w męskich. - radzi Bogumiła Gawle. Zwykle cena wykonania graweru waha się w granicach 100-300 złotych w zależności od zakładu. ęłęóDlatego dobrze jest już na samym początku sprawdzić, czy graweru nie możemy dostać w prezencie od firmy  - upominek w postaci graweru oferują m.in takie firmy jak APART, "Łazur", "Górecki", czy YES. Jednak skorzystanie z tej życzliwości jubilerów nie zawsze jest możliwe, np. w przypadku kiedy grawerujemy stare obrączki. Właśnie za ich grawerowanie zapłacimy najdrożej oraz tych obrączek na których ma zostać uwieczniony długi napis. Rekordziści mówią nawet o sentencjach sięgających do dwudziestu znaków, grawerowanych przez złotników z kilkudziesięcioletnim stażem...

Poniżej łączymy najpopularniejsze wzory grawerów:

 
Imiona bądź inicjały z datami poznania/ pierwszego pocałunku/ ślubu.

 
Zdrobnienia:

 - Twoja Kotka, Twój Kot,

- (męska) Kocham Cię Myszko, (damska) Kocham Cię Tygrysku,

 
 Zwroty-świadectwa miłości:

 - Kocham Cię

- Dziś i na zawsze

- Mojemu Szczęściu

- Kiedy spojrzysz - pamiętaj

- Chciałabym / Chciałbym się z Tobą zestarzeć

- Zawsze na mnie tak patrz

- (damska) Całym sercem... (męska)...i aż do końca świata

- Zakochani... Nierozłączni

- W końcu Cię znalazłam/ -em

- (męska) Kochaj i... (damska) ...i czyń co zechcesz

- (męska) STOP- zajęty  (damska) STOP - zajęta

- (męska) Bądź grzeczny...(damska) ...bądź grzeczna

 
 Frazy angielskie:

 - All you need is love

- And nothing else matters

- You're still the one

 

Sentencje i zwroty łacińskie:

 - Mors sola                   aż do śmierci

- Ubi to... Ibi tego        gdzie Ty...  Tam ja

- Totus Tuus                cała/-y Twój

-Amor vincit omnia       miłość zwycięża wszystko

Tekst: Kaja Cudak; Dziennikarz

 

 

Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas

Wasze komentarze

0 komentarzy | zobacz wszystkie dodaj komentarz
Jeżeli widzisz błąd w komentarzach, napisz do nas

Artykuły

Kolory na ślubie