Poniedziałek, 28 maja 2018, Augustyna, Ingi, Jaromira | ślub, zdjęcia ślubneWyślij ślubne zawiadomienie ›

Na skróty

Na skróty
 

Sonda ślubna

Kiedy w podróż poślubną ?

Ankieta
niezwłocznie po ślubie
w najbliższych tygodniach po ślubie
nie wcześniej niż za pół roku
nie planujemy podróży poślubnej
trudno powiedzieć

Ślubny bukiet

03.09.2006

Na nim, zaraz po sukni panny młodej, koncentruje się uwaga gości i jego też panna młoda rzuca, za siebie, na szczęście. Warto zadbać aby był tak samo wyjątkowy jak cała uroczystość. Z jakich kwiatów ułożyć bukiet aby był trendy ? Wybrać szlachetne róże, niewinne konwalie a może figlarną... natkę pietruszki? Przedstawiamy rady florystów.

Kwiaty towarzyszyły człowiekowi od poczatku symbolizując odrodzenie, miłość, szczęście, radość życia i ...związek małżeński. Zwyczaj obsypywania nowożeńców kwieciem i ozdabiania głów weselnych gości wieńcami został przedstawiony już w zapisach i na malowidłach starożytnych Greków i Rzymian. To właśnie z nich można się dowiedzieć o ciałach nowożeńców skąpanych w kasaji, mirrze i aloesie, i o wplatanych we włosy strąkach mirtu, werbeny, głogu, kwiatu pomarańczy i róży.

Tradycja upiększania ślubów ostatnimi z wymienionych kwiatów, przetrwała aż do dziś. Róże, od zawsze kojarzone z miłością, są wciąż najchętniej wybieranymi przez młode panny kwiatami. - To niezwykle eleganckie i piękne kwiaty, dlatego doskonale nadają się do uświetniania tego wyjątkowego dnia, jakim jest dzień ślubu. Jednocześnie ogromna ilość odmian w jakich występują róże pozwala dobrać odpowiedni odcień kwiatów, wielkość pąków i różnorodność kształtów. - opowiada Marta Witkowska, z kwiaciarni "4 Pory Roku" w Bielsku-Białej. Ale nie tylko róże. - Równie chętnie panny młode wybierają bukiety z eustomą czy cantadeski. Kolory wiązanek ślubnych są różnorodne i dopasowane do chrakteru, sukni i wyglądu panny młodej.- mówi Aneta Kowalska, specjalista ds.promocji, z ogólnopolskiej sieci "Poczta kwiatowa".

 
Naręcza kwiatów i korali

Jak powinna wyglądać wiązanka z okazji rozpoczęcia nowej drogi życia? - Ślub to wyjątkowa okazja. Na ten dzień proponujemy eleganckie bukiety, zazwyczaj w jasnej tonacji. Najchętniej zamawiane są bukiety z róż lub kosze do których często włączona jest butelka wina musującego, którym można wznieść toast za pomyślność pary młodej. - mówi Aneta Kowalska. Ale jaki czas w którym odbywa się ślub, taki i ęłęóstyl układania kwiatów się charakterystyczny dla niego. Aby się przekonać jak bardzo zmienia się moda również w doborze bukietów ślubnych, wystarczy sięgnąć do rodzinnego albumu i popatrzeć na zdjęcia sprzed kilku dekad. Nie da się zaprzeczyć, że: - Trendy w wiązankach ślubnych są najczęściej dyktowane modą ogólną. Dzisiaj panujący w kreacjach barokowy przepych dociera i tutaj. - opowada Beata Chodkowska z Salonu Kwiatowego "Łezka" z Lublina. - Wszystkie style znajdują odbiorców, niemniej obfitość stosowanych elementów: koralików, koronek, kokardek i piórek to charakterystyczne cechy współczesnych bukietów. Ale nie tylko one. - W tym sezonie również bardzo modne są kwiaty w kształcie półkuli, zakończone tzw. ogonem z trawy. Takie wykończenie dodaje bukietowi lekkości i gracji.- przyznaje Marta Witkowska. Natomiast Renata Kwiatkowska-Gnyp, z "Kwiaciarni-Galerii" z Zamościa zauważa, że proponowane przez florystów komopozycje są zbyt odważne dla wielu par.: - Obecnie na pokazach zarówno florystycznych, jak i ślubnych panuje tendencja do noszenia kwiatów w formie torebek. Jednak niewiele osób podąża za tą awangardą. Najważniejsze jest aby panna młoda czuła się dobrze ze ślubną wiązanką i podobała się sobie. - dodaje.

 
Z gracją i fantazją

 - jak trudno sprostać powyższemu życzeniu od klienta, wiedzą tylko floryści. To na ich dłoniach spoczywa odpowiedzialność za stworzenie idealnego ślubnego bukietu. Niestety, nie zawsze przedstawiona przez pannę młodą wizja kwiatów znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zdarza się, że między oczekiwaniami a efektem są znaczne dysproporcje, ale bywa i tak, że udaje się połączyć, a nawet przejść najśmielsze marzenia panny młodej. O prostocie i jednocześnie niezwykłej elegancji, opowiada Marta Witkowka, wspominając stworzenie wiązanki skałdającej się z trzech Zantedeschii oplecionych drucikiem na który były nawleczone koraliki. Ale to nie koniec niespodzianek - okazuje się, że równie cennym jak kwiaty, elementem ślubnego bukietu, mogą być owoce! - Najbardziej niekonwencjonalnym bukietem jaki wyszedł spod moich dłoni była wiązanka w skład której wchodziły: winogrona, rajskie jabłka i... natka pietruszki. - wylicza Beata Chodkowska i dodaje, że mimo tak niezwykłych roślin, wiązanka zachwycała urodą. Wdziękiem ujął zgromadzonych gości, także bukiet w którym dominującą rolę pełniły nie kwiaty, lecz... przedmioty. - Pamiętam zamówienie na doręczenie kwiatów na ślub, z wałkiem, z kolorowymi sznurówkami i z rękawicami narciarskimi, symbolami miejsca w którym poznali sie państwo młodzi: w firmie produkującej sznurówki, położonej w górach. - mówi Aneta Kowalska. Z równie nietypowym zamówieniem zetknęła się Renata Kwiatkowska-Gnyp.: - Wyzwaniem było dla nas wykonanie bukietu ślubnego na atłasowej poduszce. Panna młoda chciała coś oryginalnego, dlatego zaproponowaliśmy jej właśnie taki projekt. Była zachwycona.

Ułożenie bukietu na ten dzień zaślubin, wybranie ślubnej wiązanki wymaga nie lada zachodu. Warto jednak poświęcić trochę czasu na zaprojektowanie kwiatowej kompozycji i staranny wybór florystów, aby ślubny bukiet okazał się czarującym i niepowtarzalnym.Ujmujących wdziękiem i kunsztem wykonania wiązanek, życzymy wszystkim pannom młodym !

 Tekst: Kaja Cudak; Dziennikarz

Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas

Artykuły

Kolory na ślubie