Poniedziałek, 28 maja 2018, Augustyna, Ingi, Jaromira | ślub, zdjęcia ślubneWyślij ślubne zawiadomienie ›

Na skróty

Na skróty
 

Sonda ślubna

Kiedy w podróż poślubną ?

Ankieta
niezwłocznie po ślubie
w najbliższych tygodniach po ślubie
nie wcześniej niż za pół roku
nie planujemy podróży poślubnej
trudno powiedzieć

10 kroków pomocnych w wyborze fotografa

06.12.2006

Wybór fotografa, który udokumentuje ten najwspanialszy dzień waszego życia, to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych decyzji, jaką musicie podjąć w przygotowaniach przedślubnych. Podpowiemy w 10 krokach jak dokonać prawidłowego wyboru.

Znaleźć pokrewną duszę, która na pewno utrwali wasze wspomnienia w sposób Wam odpowiadający, nie jest łatwo. Zacznijcie wcześniej rozglądać się dokoła, by Wasze zdjęcia ślubne były warte wspaniałych chwil które przeżyjecie. Oto dziesięć kroków, które pomogą wam w waszym wyborze.

 

Znajdź swój styl

Zanim zaczniecie wydzwaniać po fotografach, najpierw zdecydujcie, który ze styli fotografowania pasuje do was. Fotografów można ogólnie podzielić na trzy rodzaje: dokumentalistów (reporterów), tradycyjnych fotografów ślubnych oraz takich, którzy używają dużo sztuczek podczas tworzenia zdjęć. Jeśli podobają wam się zdjęcia ślubne migawkowe waszej siostry, z których większość prezentuje proste, czarno - białe ujęcia, prawdopodobnie przychylacie się do wyboru fotografa z zacięciem dokumentalisty. Jeśli wolicie portrety i zdjęcia pozowane, tradycyjny sposób fotografowania jest dla was. A może żadna z tych propozycji wam nie odpowiada? Może odpowiada wam częściowo? Wtedy musicie odnaleźć swój własny unikalny styl i takiegoż  fotografa.

 

Spotykać i poznawać

Zacznijcie komponować swoja listę kandydatów od przeglądania albumów zdjęć ślubnych każdego ze swoich przyjaciół i członków rodziny, którzy niedawno ślubowali. Innym doskonałym źródłem stworzenia takiej listy może być współpraca ze specjalistami zajmującymi się waszym ślubem, takimi jak koordynator wesela – zapytajcie ich o rekomendacje, poproście, by zaprosili was do swojej pracy, gdzie będziecie mieli okazję na żywo poznać poszczególnych fotografów i przyjrzeć się z bliska ich pracy. Nie zapominajcie również, że każdy dobry fotograf powinien mieć swoją stronę internetową. Poszukajcie więc fotografa w Internecie.

 

Przecieranie szlaków

Bardzo istotnym elementem decydującym o wyborze waszego ślubnego fotografa, jest wspólnota gustów, zaufanie i swoboda przebywania w jego towarzystwie. Niektóre z najlepszych ujęć waszych najważniejszych chwil, zostaną zrobione w części nieoficjalnej ślubu „za sceną” głównych wydarzeń, czyli podczas przygotowań do ślubu. Musicie czuć się komfortowo z wszechobecnością fotografa w każdej sytuacji. Ta osoba będzie także miała kontakt z waszymi rodzinami i przyjaciółmi. Aby zrobić najlepsze ujęcia, fotograf musi być osobą wystarczająco asertywną, aby zapolować na najlepsze momenty; przypodobać się wszystkim, by uchwycić zrelaksowane uśmiechy i naturalne zachowania waszych gości, a także wystarczająco opanowaną, aby w odpowiedni sposób zareagować w każdej sytuacji. Fotograf powinien być doskonałym słuchaczem. Zapytajcie siebie czy potraficie mu zaufać? Jeśli cokolwiek w fotografie denerwuje was, rozprasza, sprawia, że wy lub wasi goście nie będziecie czuli się komfortowo w jego towarzystwie, to nie jest fotograf, którego szukaliście.

 

Wybierz mądrze

Doświadczony fotograf ślubny powinien posiadać portfolio ze swoimi najlepszymi pracami, aby pokazać je potencjalnym klientom. Jeżeli wasz kandydat nie posiada takiej księgi, pomyślcie dwa razy zanim go wybierzecie – może on nie być najlepszym w swoim fachu lub początkującym i dlatego nie ma czym się pochwalić lub też zbyt zdezorganizowanym albo nawet leniwym do tej pracy. Podczas przeglądania portfolio zwróćcie szczególną uwagę na świeżość ujęć, rozważną kompozycję i dobre światło na zdjęciach. Czy ludzie na zdjęciach portretowych wyglądają na zrelaksowanych?

Nie powierzajcie nikomu tej pracy, jeśli wcześniej nie przybliży wam swojego wyobrażenia na temat tego, jak powinien wyglądać wasz album ślubny. Zapytajcie go o jego filozofię, jaką posługuje się podczas redagowania albumów ślubnych. Rozmawiając z fotografem o waszym albumie, powinniście czuć, że rozumie on sens indywidualności waszej pary oraz wyczuwa styl, w jakim chcielibyście, aby powstały zdjęcia i album.

 

Pytania techniczne

Czy wasz fotograf pracuje na sprzęcie dla profesjonalistów? Upewnijcie się także, że fotograf przyniesie zapasowy sprzęt na wypadek, gdyby coś mu się popsuło.

 

Efekty wizualne

Jeśli jesteście przekonani do jakiś specjalnych efektów, odbitek w kolorze sepii, ręcznie wykonanego albumu ślubnego – upewnijcie się, że wasz fotograf pokaże obfity zbiór przykładów technik, jakich może użyć. Nie chcecie przecież, aby wasze odbitki były jego „królikiem doświadczalnym”. Upewnij się, żeby rezultat nie był przesadzony lub ledwie widoczny.

 

Przegląd referencji

Poproś o dwie lub trzy referencje od dwóch fotografów, w stosunku do których żywisz największe przekonanie. Jeżeli fotograf jest niechętny z przedstawieniem ci listy wcześniejszych klientów, wykreśl go z listy. Natomiast osób, które mogą przedstawić referencje dla waszego fotografa, zapytajcie, czy poleciliby go swoim najlepszym przyjaciołom. Dlaczego tak lub dlaczego nie? Czy fotograf stawił się na czas? Czy był odpowiednio ubrany? Czy wykazał we wszystkim pełen profesjonalizm? Czy goście mieli do niego jakieś uwagi – pozytywne czy negatywne? Czasami referencje, opinie można znaleźć na stronie internetowej fotografa, przeglądajcie więc ją uważnie.

 

Uzgadnianie kosztów

Fotograf ślubny, to wydatek od 1000 do 4000zł. Płacicie za wykonanie zdjęć na waszym ślubie oraz za całą późniejszą produkcyjną prace, która zawiera obróbkę zdjęć, wywołanie odbitek oraz wklejenie ich do albumu. Koszt obejmuje również efekty specjalne i dodatkowa praca nad efektem końcowym, jaki sobie zażyczycie. Jeżeli macie ograniczony budżet, poproście o pakiet podstawowy.

 

Zdjęcia Online

Eksponowanie zdjęć ślubnych w internecie stało się już normą, Jak wasz fotograf to robi? Być może jest on partnerem serwisu ślubnego na przykład.:  www.slubujemy.pl, który powinien umieścić wasz album ślubny online. Wielu parą podoba się takie rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na dzielenie się swoim albumem ślubnym bez konieczności obwożenia się z nim, a wasi goście i rodzina mogą sami sobie obejrzeć zdjęcia i wydrukować je bezpośrednio dla siebie.

 

Sprawdzić podwójnie detale

Wiele dużych, profesjonalnych studio fotograficznych ma osobnych, wyspecjalizowanych fotografów do różnych zadań. Ponieważ każdy profesjonalista posiadł swój własny, odrębny styl fotografowania, techniki i osobowości, musisz się upewnić, że dokładnie ten fotograf, z którym rozmawialiście, i który jest idealny dla waszych potrzeb, stylu, osobowości, z którym znaleźliście porozumienie, będzie dokładnie tym, który przybędzie, aby pracować na waszym weselu. Ale także upewnijcie się, kto będzie go zastępował w razie nagłej jego niedyspozycji. Czy fotograf ma swojego asystenta? Ilu? Jak fotograf i jego asystenci będą ubrani?

 

Spisz wszystko

My wiemy i wy także to wiecie, ale nie zaszkodzi powiedzieć to jeszcze raz: spiszcie każdy detal w umowie. Również bardzo ważne: nie podpisujcie niczego, jeśli w gronie fotografów danego studia jest chociażby jeden, który wam nie odpowiada, ponieważ znając życie, właśnie tego dostaniecie na wasz ślub.

Dagmara Napierała
Fotografia ślubna
www.narzeczeni.com

 

 

 


Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas

Jak oceniasz ten artykuł?

Ocena innych: 2.0
Twoja ocena:

Wasze komentarze

0 komentarzy | zobacz wszystkie dodaj komentarz
Jeżeli widzisz błąd w komentarzach, napisz do nas

Artykuły

Kolory na ślubie