Poniedziałek, 28 maja 2018, Augustyna, Ingi, Jaromira | ślub, zdjęcia ślubneWyślij ślubne zawiadomienie ›

Na skróty

Na skróty
 

Sonda ślubna

Kiedy w podróż poślubną ?

Ankieta
niezwłocznie po ślubie
w najbliższych tygodniach po ślubie
nie wcześniej niż za pół roku
nie planujemy podróży poślubnej
trudno powiedzieć

Przesądy ślubne

28.05.2006

Czy jesteście przesądni? Tak? Takim razie zapraszam do przeczytania poniższego artykułu o przesądach związanych ze ślubem. Kiedy należy powiedzieć sakramentalne „tak”, co powinna mieć na sobie każda Panna Młoda i dlaczego .....


Planując ślub pamiętajmy, że:
O tym, że ślubować należy w miesiącu z literką „r” wszyscy wiedzą. Inne miesiące podobno przynoszą pecha. Oczywiście wyjątkiem są miesiące świąteczne. Ślub w  Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia to bardzo dobra wróżba.  Nie należy brać ślubu w czasie adwentu i wielkiego postu. Unikamy również pierwszego kwietnia (panuje przekonanie, że zawartego wtedy związku nie będziemy wówczas traktowali poważnie) oraz całego maja i listopada.
Płacz przed ślubem jest bardzo dobrą wróżbą, tak więc drogie Panny może warto uronić łezkę?  Płacząc przed ślubem wróżymy sobie, że po ślubie nie będzie już powodów do łez, a wszystkie dni przepełnione będą radością. Dodatkowo w dniu ślubu tłuczone szkło jest jak najbardziej pożądane. Nie przejmujmy się więc, gdy w zdenerwowaniu przygotowań ślubnych zbijemy kilka talerzy. Idąc czy jadąc na uroczystość rozglądajmy się za gołębiem lub sroką, jeśli zobaczymy je przyniesie nam to szczęście. Unikajmy zaś widoku wron czy kruków. Oczywiście nie należy pod żadnym pozorem wracać się do domu jeśli czegoś zapomnieliśmy. Powinniśmy wówczas poprosić znajomych o pomoc, a sami udać się bez dłuższych postojów do kościoła. Postoje nie mogą być długie, bo jak głosi jeden z przesądów może to zaważyć na życiu małżeńskim.
Wróżby dotyczące pogody są trochę niejasne, bowiem słoneczna pogoda to dobra wróżba, pochmurne niebo już nie. Zaś lekki deszczyk uważany jest za Boże błogosławieństwo. Co jeśli jednak jest pochmurno i pada lekki deszczyk? :)
Panna Młoda powinna mieć w dniu ślubu na sobie  „coś białego”. Dawniej była to zazwyczaj suknia ślubna, dziś królują różne odcienie sukien. Biel jest symbolem czystości uczuć. Poza bielą powinniście mieć coś niebieskiego, który ma zagwarantować  dzieci i wierność wybranka. Najczęściej niebieski reprezentuje kokardka na podwiązce czy wszyta od wewnątrz w suknie mała niebieska tasiemka. Niektóre firmy szyjące suknie ślubne jak Cymbelline wszywają niebieski element do każdej sukienki.
Symbolem dostatku jest „coś nowego”. Z tym akurat elementem chyba każda Panna nie będzie miała problemu. Dostatek zapewnia też grosik włożony do buta Panny Młodej luz zaszyty w biustonoszu. Do elementu nowego powinniśmy dodać „coś starego i coś pożyczonego”. Przydadzą się więc  np. kolczyki siostry czy przyjaciółki :) Dlaczego coś starego? – aby w nigdy nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół. Zaś coś pożyczonego, aby rodzina męża była nam przychylna. Welon powinna założyć nam druhna, najlepiej panna.
Ślub powinniście zaplanować w kościele w którym chrzczono Pannę Młodą.  Przekraczając zaś jego próg w dniu ślubu zacznijmy prawą nogą, uważając przy tym by się nie potknąć co również źle wróży. Kiedyś mawiano „jaka droga do ołtarza takie przyszłe życie”, tak więc uśmiechajcie się i nie spieszcie. Oglądanie się za siebie czy welon dobrze się układa też do dobrych wróżb nie należy. Kiedy zaś będziemy już odchodzić od ołtarza jako małżeństwo powinniśmy okręcić drugą osobę wokół siebie, co zagwarantuje Wam podejmowanie decyzji w domu.
Jeśli podczas ceremonii obrączki spadną na ziemię, powinien podnieść je ksiądz lub ministrant, w żadnym wypadku nie powinni tego robić Państwo Młodzi jeśli chcą zachować przy sobie szczęście.
Po uroczystości zaślubin powinien zasypać nas deszcz monet, co zagwarantuje nam dostatek i dobrobyt na nowej drodze życia. Pamiętajmy jednak, aby wyzbierać wszystkie monety w przeciwnym razie o dobrobycie możemy zapomnieć. Ten z małżonków kto szybciej i więcej pieniążków zbierze, będzie w rodzinie "trzymał kasę". Życzenia pannie Młodej powinien zacząć składać mężczyzna. Jeśli zaś życzenia złoży obca Ci osoba, nie musicie się martwić o szczęście, bo nigdy go pod Waszym dachem nie zabraknie. Po życzeniach najczęściej strzelają korki szampana i pijemy toast. Państwo Młodzi powinni po wypiciu go kieliszki rzucić za siebie, w taki sposób aby roztrzaskać je na kawałeczki. To wróżba długiego, szczęśliwego i dostatniego życia.
Podczas przyjęcia weselnego młoda para jako pierwsza powinna zatańczyć na parkiecie. Nie mogą pomylić kroków, gdyż znaczyłoby to, że w życiu też nie będą iść zgodnym krokiem.
Powyżej opisane jest tylko cześć znanych przesądów. Z pewnością nasze babcie znają ich więcej. Najważniejsze jednak to traktowanie przesądów ślubnych z przymrużeniem oka, czego wszystkim Parom Młodym życzę.

Dagmara Napierała
Fotografia ślubna
www.narzeczeni.com

Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas

Artykuły

Kolory na ślubie